Витаминът стимулира образуването на ДНК и РНК, които са в основата на всички клетки в тялото, от полза е за бебето
Бременна приготвя салата. Снимка: Shutterstock
Фолиевата киселина е може би една от първите хранителни добавки, които се предписват на бъдещи майки в най-ранните етапи на бременността. Много специалисти съветват жените да пият фолиева киселина, дори и да не са бременни.
Фолиевата киселина е витамин B9. Всички производни на фолиевата киселина влияят на хематопоезата – с други думи стимулират образуването на нови кръвни клетки. Липсата на такива вещества може да бъде една от причините за анемия.
Освен това фолиевата киселина има благоприятен ефект върху образуването на ДНК и РНК, които са в основата на всички клетки в тялото.
Тя е необходима на всички бързо делящи се тъкани на тялото.
Тялото получава фолиева киселина:
Фолиевата киселина се съдържа в листата на: спанак, магданоз, маруля, зелен лук.
Бременна готви. Снимка: Getty
Проблемът е, че фолиевата киселина, която може получим с храната, бързо се унищожава по време на топлинна обработка. При варене, пържене и задушаване изчезват до 90% от този необходим на организма витамин.
Освен това витамин B9 има кратък срок на годност: например на 4-ия ден на съхранение зелените храни губят до 70% от него.
През бременността нуждата от витамини рязко се увеличава. Затова лекарите предписват фолиева киселина като добавка за бъдещите майки. Така се избягва дефицитът на този ценен за развитието на бебето витамин и на други сериозни усложнения на бременността.
Бременна пие фолиева киселина. Снимка: Getty
Фолиевата киселина е особено нужна в ранна бременност, защото невралната тръба на ембриона се формира на толкова ранен етап, че жената дори може да не подозира, че е бременна.
Няма място за самолечение и препоръки от приятелки. Дозировката трябва да определи лекарят, който следи бременността.
В интернет можете да намерите указания за обичайната дозировка, но подходът към бъдещите майки винаги трябва да е индивидуален и дозировката може да бъде повлияна от много фактори.
Още повече лекарите не са единодушни.
Някои смятат, че фолиевата киселина като отделно лекарство трябва да се приема през първия триместър (до 12-14 седмици включително), други препоръчват да не се прекъсва употребата й до края на бременността, докато трети са убедени, че жената трябва да приема този витамин през целия си живот.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари